the startups.com platform about startups.comCheck out the new Startups.com - A Comprehensive Startup University
Education
Planning
Mentors
Funding
Customers
Assistants
Clarity
Categories
Business
Sales & Marketing
Funding
Product & Design
Technology
Skills & Management
Industries
Other
Business
Career Advice
Branding
Financial Consulting
Customer Engagement
Strategy
Sectors
Getting Started
Human Resources
Business Development
Legal
Other
Sales & Marketing
Social Media Marketing
Search Engine Optimization
Public Relations
Branding
Publishing
Inbound Marketing
Email Marketing
Copywriting
Growth Strategy
Search Engine Marketing
Sales & Lead Generation
Advertising
Other
Funding
Crowdfunding
Kickstarter
Venture Capital
Finance
Bootstrapping
Nonprofit
Other
Product & Design
Identity
User Experience
Lean Startup
Product Management
Metrics & Analytics
Other
Technology
WordPress
Software Development
Mobile
Ruby
CRM
Innovation
Cloud
Other
Skills & Management
Productivity
Entrepreneurship
Public Speaking
Leadership
Coaching
Other
Industries
SaaS
E-commerce
Education
Real Estate
Restaurant & Retail
Marketplaces
Nonprofit
Other
Dashboard
Browse Search
Answers
Calls
Inbox
Sign Up Log In

Loading...

Share Answer

Menu
Beverage Industry: What does it cost to run a beverage company (like bolthouse)?
JB
JB
Joy Broto Nath , Global Corporate Trainer & Strategist answered:

Cost to run a beverage company begins with your managers. Yes, you heard it right, “Managers”. Good managers must not only be able to understand the conceptual underpinnings of cost behavior, but they must also be able to apply those concepts to real world data that do not always behave in the expected manner. Many costs contain both variable and fixed components. These costs are called mixed or semi variable. With a mixed cost, there is some fixed amount plus a variable component tied to an activity. Many costs contain both variable and fixed components. These costs are called mixed or semi variable. With a mixed cost, there is some fixed amount plus a variable component tied to an activity. The cost difference is divided by the activity difference to determine the variable cost for each additional unit of activity. The fixed cost can be calculated by subtracting variable cost from total cost. Your cheapest bottle will likely cost more than $0.25 , your bottle cap will be around $0.05, your ingredients is hard to calculate, but will probably cost over $0.30 per bottle, bottling will likely cost over $1.25 a piece for a small run, labels will cost a couples cents depending on size, material, etc. Depending where your bottler is located, shipping a pallet can cost anywhere from $150-500+/-. Probably $1,000 to ship from the bottler. 40-60% of the retail cost of your product will be going into the pocket of the shop selling your bottle. So, you are looking at around $4,000+ to develop the product and $10,000+ to produce 5,000 bottles.
Besides if you do have any questions give me a call: https://clarity.fm/joy-brotonath

Talk to Joy Upvote • Share
•••
Share Report

Answer URL

Share Question

  • Share on Twitter
  • Share on LinkedIn
  • Share on Facebook
  • Share on Google+
  • Share by email
About
  • How it Works
  • Success Stories
Experts
  • Become an Expert
  • Find an Expert
Answers
  • Ask a Question
  • Recent Answers
Support
  • Help
  • Terms of Service
Follow

the startups.com platform

Startups Education
Startup Planning
Access Mentors
Secure Funding
Reach Customers
Virtual Assistants

Copyright © 2025 Startups.com. All rights reserved.