Loading...
Share Answer
MenuIndeed a very good question, I will try to keep my answer simple.
Lets consider an example, suppose you have 1 Kg of raw material for baking cakes. You can either make two cakes of 500 grams each of 4 cakes of 250 grams each, or at max 5 cakes of 200 grams each.
You want to make many cakes as you don't know which cake customer will like. Let's keep the sales price of cake as $100 per Kg, assuming the cost of cake to be $60. That gives you $40 profit on total sales.
The more cakes you bake, more efforts you have to put in, there may be a case that you end up spoiling all the cakes as you may not be able to focus.
Case 1: Suppose you made 5 cakes of 200 grams and customer liked 2. You will get $20 per cake, that equals to $40 total. You will end up with a loss of $20.
Case 2: You made 2 cakes, customer liked only one, you get $50 bearing a loss of $10.
Case 3: You made only one cake, you focused and devoted all your time in making it best. Customer bought it for $100 fetching you $40 profit.
In each case reward is linked with risk. I would recommend you to execute only one idea at a time. You can filter out all the ideas and choose the best, then execute it. Believe in yourself and take risk. Even if it fails, it will give you a lot of ground for the next idea.
All the best.
Answer URL
the startups.com platform
Copyright © 2025 Startups.com. All rights reserved.